اگر در محیط کاری و یا هنگام عبور از کنار دیوار کوچه ها و یا خیابان ها با پست های مخابراتی رو به رو شده باشید، متوجه شده اید که در داخل این پست های تلفن، ترمینال هایی وجود دارد که باعث انتقال دیتا و اطلاعات از سیم های وارد شده مخابرات به سیم های خطوط داخلی شرکت و یا منازل شده اند.

برای اینکار در داخل پست ها از دو نوع ترمینال یعنی ترمینال های پیچی و ترمینال کروز استفاده می کنند.

با توجه به اینکه ترمینال های پیچی که مدل های قدیمی تر هستند، دیگر منسوخ شده و از آن ها استفاده نمی شود، ترمینال کروز کاربرد های بیشتری پیدا کرده است.

مزایا و ویژگی های این ابزار باعث شده است تا این توع ترمینال کاربرد بیشتری در پست های مخابراتی پیدا کند.

از ترمینال کروز در انواع پست های مخابراتی می توان استفاده نمود.

ترمینال کروز در این موارد می تواند از طریق کابل جک به کارت های مختلف خطوط داخلی وصل شده و برای راه اندازی خطوط داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این این ترمینال ها می توانند از طریق وصل شدن به زوج سیم های مخابرات، باعث راه اندازی خطوط مختلف شهری شود.

این ابزار معمولاً به رنگ سفید بوده و دارای یک پایه است که روی پست مخابراتی وصل می شود.

روی هر ترمینال که به رنگ های مختلف در بازار موجود هستند، ده پورت مختلف وجود دارد که به ترتیب از ۱ تا ۱۰ شماره گذاری شده اند.

هر کدام از این پورت ها برای اتصال یک زوج سیم مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین زمانی که یک زوج سیم به پورت شماره ی X وصل شده است و می خواهیم از این پورت خروجی بگیریم، زوج سیم رانژه را حتما باید به پورت خروجی یا همان پورت پایینی X ترمینال وصل نماییم.

قیچی کروز یکی از ابزار مهم برای اتصال درست زوج سیم ها به پورت های ترمینال کروز می باشد.

این مورد از ابزار های ترمینال کروز در افزایش سرعت اتصالات مختلف بر روی پست های مخابراتی می تواند بسیار موثر باشد.

این ابزار برای لخت کردن و جا زدن درست سیم مورد استفاده قرار می گیرد و نحوه ی کار آن به این طریق است که باید ابتدا سیم رانژه را روی پورت مخصوص قرار داده و سپس قیچی کروز را روی آن پورت قرار داده و فشار دهیم تا سیم لخت شده و درون پورت مورد نظر قرار  بگیرد.

نکته ای که باید در هنگام استفاده از قیچی کروز در نظر بگیریم این است که یک طرف قیچی برای لخت کردن و جا زدن سیم و طرف دیگر برای قطع کردن قسمت های اضافی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل باید در هنگام استفاده مراقب باشیم تا این کار به درستی انجام شود و قسمتی که نیاز داریم به اشتباه بریده نشود.

با استفاده از این قیچی می توان به راحتی زوج سیم ها را به پورت مورد نظر پانچ کرد. هنگام پانچ کردن استفاده از قیچی کروز باعث می شود تا زوج سیم مورد نظر به خوبی روی پورت قرار بگیرد و قسمت اضافه ی آن نیز بریده شود.

ترمینال کروز