مفصل فیبر نوری چیست ؟ كابل‌ها در يك نقطه شروع و در یک نقطه تمام می‌شوند در كابل كشي برای متصل شدن یک کابل به کابل بعدی و ادامه كار، به یک رابط برای ایجاد این اتصال نیاز است در کابل‌های فیبر نوری نیز همین گونه است و اتصال در این کابل‌ها توسط يك مفصل انجام می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت به تجهیزاتی که اتصالات کابل‌های فیبر نوری را برقرار می کنند مفصل فیبر نوری می‌گویند.

مفصل فیبر نوری علاوه بر ایجاد اتصال از ویژگی‌های دیگری برخوردار است از جمله محافظت از تارهاي اتصال شده (فيوژن شده)، نگهدارنده تارها و بسیاری موارد دیگر که یکی از مهمترین ویژگی آن عبارت است از این‌که از ورود آب به داخل كابل جلوگیری می‌کند.

انواع مفصل فیبر نوری:

۱. مفصل فیبر نوری افقی

مفصل های نوع افقی به یک جعبه تخت یا سیلندری شکل شباهت دارند. آنها وظیفه حفاظت از اتصالات و محل ارتباط کابل‌های فیبر نوری را برعهده دارند و افزون بر آن در نوع هوایی، خاکی یا زیر زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع مفصل از نوع عمودی پرکاربردتر است.مفصل فیبر نوری افقی ضد گرد و غبار و ضد آب طراحی شده است و مناسب هزاران ارتباط فیبر نوری هستند و غالباً از پلاستیکی با قابلیت کشش بالا ساخته می‌شوند و قابلیت تحمل فشار 70 تا 106kpa را دارند. همچنین این مفصل‌ها در محدوده دمای -40°C تا 85°C قابل استفاده هستند.

۲. مفصل فیبر نوری عمودی

مفصل عمودی فیبر نوری گنبدی شکل است و به همین خاطر است که به نوع گنبدی شهرت یافته‌اند. مفصل عمودی را برای مصارف خاکی طراحی کرده‌اند.مفصل‌ها از لحاظ محیط مورد استفاده به سه گروه خاكی، هوائی، دريائی تقسیم‌بندی می‌شوند.

الف. مفصل فیبر نوری خاكی

كابل خاكي كه غالبا” در مسيرهای خاكی با شرايط متفاوت خاك از جمله نرم، زبر، سنگلاخ كشيده می‌شود مفصل‌های مورد استفاده در این محیط بایستی ويژگی‌های  مربوط به محيط را داشته باشند البته باید توجه داشت که از نظر كارائي و روش مونتاژ و بستن مفصل درست مانند انواع دیگر عمل می‌کنند با اين تفاوت كه در بعضي از مواقع براي حفاظت كابل‌ها آنها را داخل كانال كشيده تا محيط اطراف كمتر به آن‌ها آسیب بزند.در ادامه پرسش مفصل فیبر نوری چیست باید بدانید که معمولا مفصل‌ها در داخل حوضچه قرار مي‌گيرند کمتر بوسیله بيل مكانيكي يا موارد مشابه صدمه می‌بینند و از لحاظ تحمل فشار مكانيكي و ضربات احتمالي از امنیت بیشتری برخوردار هستند.ولی مواد داخل حوضچه مملو از تركيبات شيميائي است و در گل و لای، لجن انباشته شده و در حوضچه جمع می‌شوند احتمال خوردگي يا آب رفتگي يا خراشيدگي، جويدن مفصل توسط موش و ساير جانوران را افزایش می‌دهد که منجر به پارگي و قطع كابل يا مفصل می‌شود به همین دلیل لازم است شركت‌هاي سازنده در زمان ساخت كابل و به ویژه مفصل فیبر نوری مورد مذكور را در نظر گرفته و مواد تشكيل دهنده روكش مفصل  را بر این اساس انتخاب نمایند.

ب. مفصل فیبر نوری هوایی

معمولا كابل كشی هوائي در بالاي تير يا بلندي‌ها  انجام می‌گیرد و مفصل فيبر نوری نیز در روی تير و فضای باز نصب  می‌شود .كابل و مفصل هردو در معرض هوای باز و تابش نور مستقيم خورشيد، باد، طوفان و رعد و برق قرار دارند و تجزيه و آسیب به پوسته مفصل و كابل  بسيار محتمل است و به همین دلیل باید كارخانه سازنده به تركيبات روكش مفصل مواد تشكيل دهند و نيز شكل ظاهري بسیار توجه کند و در این راستا به طور معمول طراحی و ساخت این مفصل‌ها به شكل يك قوطي انجام می‌شود.

ج. مفصل فیبر نوری دريایی

كابل و مفصل‌هاي دريائي در آب‌های  كم عمق، درياها و اقيانوس‌ها كه عمق زيادی دارند،كشيده و نصب مي‌شود همان طور که مشخص است کابل و مفصل هر دو بطور مستقيم با آب شيرين يا شور در تماس هستند و به همین دلیل دارای طراحی مقاوم و مستحکم نسبت به كشش، شوری، اسفنج‌ها و غيره است. این نوع از مفصل‌ها از لحاظ شكل و اندازه مانند مفصل هاي خاكي هستند اما تركيبات بهتر و قوي تری برای روكش و مواد تشكيل دهنده آنها استفاده شده است.مفصل‌های آبی باید به قدری محكم و مقاوم باشند كه در مقابل جويدگی و ضربه توسط حيوانات دريائي و شوری آبها تجزيه و كمترين آسيب را از خود نشان دهد و حتي فشار مكانيكي آب در عمق زياد در برابر جدا و متلاشی شدن مفصل ها مقاوم باشد.

اجزای مفصل فیبر نوری

  •  محافظ انتهایی
  • سازمان دهنده محفظه اتصال
  • محفظه اتصال فیبر
  • کاور
  • واشرهای کابل
  • گیره واشرها
  • براکت نصب