بر اساس استاندارد کابل کشی ساخت یافته در شبکه های کامپیوتری ،patch panel یکی از تجهیزات اصلی شبکه است.

پچ پنل ها به صورت یک جعبه تقسیم عمل می کنند که مدیریت شبکه را در آینده آسان می کنند.

پچ پنل عموما در رک نصب می شود و در کنار تجهیزاتی مثل نگهدارنده کابل شبکه وکیبل منیجمنت وسوییچ و … قرار میگیرد.

پچ پنل یکی از اجزای اصلی آرایش رک است.

از یک سو کابلهای شبکه ای که به رک شبکه وارد می شوند به ورودی پورتهای پچ پنل متصل می شوند و در سوی دیگر پچ کوردها به خروجی پچ پنل وصل می شوند.

برای متصل کردن یک ایستگاه کاری (node) به سوییچ، روتر ، مودم و یا هر تجهیزات دیگری در بخش اکتیو شبکه ، از رابط پچ پنل استفاده میشود( به جای اینکه آنها را مستقیما با کابل شبکه به سوییچ و ..وصل کنیم ).این کار عیب یابی و تغییرات احتمالی شبکه در آینده را آسان تر می کند.

پچ پنل لگراند sftp

ضرورت استفاده از پچ پنل

شاید تصور شود که می توان از پچ پنل در شبکه استفاده نکرد و تنها با استفاده از یک سوکت شبکه ، کابل شبکه را مستقیما به تجهیزات شبکه وصل کرد و از پچ کورد و پچ پنل و کیستون و … استفاده نکرد.

این کار در ابتدا اقتصادی به نظر می آید ، همچنین به نظر کابل کشی شبکه آسانتر و سریعتر انجام می شود!

ممکن است در شبکه های کوچک این مسئله درست به نظر بیاید ولی در شبکه هایی که تعداد دستگاههای درون شبکه زیاد است این کار کاملا اشتباه و غیر استاندارد است.

اگر از پچ پنل در شبکه استفاده نکنیم ، حداقل با دو مشکل اساسی روبرو خواهیم شد:

  1. هرگاه بخواهیم ارتباط فیزیکی تجهیزات را قطع کنیم باید سوکتی که سر کابل شبکه وصل کرده ایم را از دستگاه بیرون بکشیم و در صورتی که این کار چندین بار انجام شود ، به مرور زمان سوکت شبکه خراب می شود و مجبور به تعویض آن خواهیم بود.
  2. اگر قرار باشد به عنوان مثال مکان دو کاربر در یک شبکه تغییر داده شود ، باید کل مسیر کابل کشی شبکه را تغییر دهیم که در اکثر مواقع کاری پر دردسر و پرهزینه است.

اگر از پچ پنل استفاده نماییم می توانیم به آسانی و تنها با تغییر پورتهای مخصوص به آنها  ، بوسیله یک پچ کورد این کار را انجام دهیم.

انواع پچ پنل

پچ پنل ها در هر دو نوع فیبر نوری و مسی موجود می باشند.

بسته به نوع کابل کشی شبکه که مسی باشد و یا فیبر نوری ، باید از پچ پنل مسی و یا پچ پنل فیبرنوری استفاده کرد.

پچ پنل های مسی بر اساس کابل شبکه ای که در شبکه استفاده شده است در دسته بندی های Cat5e و Cat6 و Cat7 وجود دارند.

همچنین انواع UTP و STP آنها نیز تولید می شود که با توجه به نوع کابل شبکه UTP و کابل شبکه STP قابل انتخاب هستند.

معمولا از پچ پنل های مسی 24 پورت با ارتفاع یک یونیت (1U) در بازار ایران بیشتر استفاده می شود.

این پچ پنل ها به دو شکل با کیستون ثابت روی پچ پنل(Loaded) و با کیستون جدا و قابل جدا شوندگی تک ب تک (Unloaded) تولید می شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند.

فرق پچ پنل های Loaded و Unloaded در این است که :

پچ پنل Laoded در قسمت پشتی دارای یک بُرد (Board) است که به ازای هر پورت بر روی آن محل هایی برای پانچ کابل شبکه قرار دارد و در قسمت جلوی آن هم محلی برای اتصال پچ کورد وجود دارد.

از مزایای استفاده از پچ پنل Loaded این است که نصب آنها راحت می باشد و تنها با استفاده از یک آچار پانچ شبکه (آچار کروز) می توان سیمهای کابل شبکه را در آنها پانچ کرد.

یکی از معایب پچ پنلهای Loaded این است که در صورتی که بُرد آن خراب شود و یا یکی از پورتهای آن خراب شود مجبور به تعویض پچ پنل خواهیم بود.

در پچ پنل Unloaded این مشکل را ندارد و در صورت خرابی ، تنها همان کیستون معیوب تعویض می شود و نیازی به تعویض کل پچ پنل نخواهد بود.