چشمی حرکتی که نام علمی آنها سنسور می باشد. جز اصلی سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر اماکن هستند. چشمی دزدگیر زمانی که گرمای بدن را تشخیص دهد با حرکت آن یا انرژی مادون قرمز فعال میشود.به محیطی که چشمی دزدگیر،  پوشش می دهد ،یک شبکه می گویند.یک حد از گرما برای خود تعیین میکنند. اگر جسمی وارد این محدوده شود.در صورتی که در این حیطه دمایی نباشد به عنوان خطر تشخیص داده میشود.

چند نوع چشمی حرکتی  دزدگیر داریم؟

با توجه به مکان مورد نظر نوع چشمی دزدگیر تعیین می شود. چشمی دزدگیر تنوع زیادی دارد.

براساس نوع تکنولوژی ساخت دو نوع چشمی دزدگیر بی سیم و سیمی وجود دارد. براساس عملکرد دو نوع چشمی ، چشمی های حساس به حرکت و چشمی های غیرحساس به حرکت تولید میشوند.از انواع دیگر چشمی به، چشمی وزنی و چشمی ارتعاشی میتوان اشاره کرد. این دو نوع هر دو چشمی دزدگیر اماکن هستند.

چشمی ارتعاشی در برابر ارتعاش و حرکت حساس است. اگر این سنسور روی یک دیوار نصب شود. به محض تخریب آن، آژیر فعال میشود. این نوع چشمی به دلیل حساسیت به ارتعاش برای نصب روی شیشه نیز مناسب هستند.

اگر در محل برای حفاظت حیوان خانگی وجود داشته باشد یا در مکان های باز، چشمی دزدگیر وزنی یک گزینه کارآمد است. به دلیل اینکه چشمی وزنی به حجم و وزن اجسام حساس است. دیگر افراد در این محل ها هشدارهای بی دلیل دریافت نمی کند.

انواع  چشمی حرکتی دزدگیر:

چشمی حرکتی PIR:

این نوع،چشمی دزدگیر طرفداران زیادی دارد. زیرا با کوچک ترین حرکت غیر معمولی، فعال میشود. PIR، یکی از ساده ترین سنسورهای حساس به مادون قرمز می باشد. این چشمی بیشتر در مکان های خلوت و کم رفت و آمد کاربرد دارد. بهترین گزینه برای نگهداری از اشیاء قیمتی می باشد. این چشمی بیشتر در موزه ها یا مکان های نگهداری کلکسیون های قیمتی استفاده میشود. حتی افرادی که اشیا و وسایل قیمتی دارند، ترجیح میدهند از این نوع چشمی دزدگیر استفاده کنند.

چشمی حرکتی ماکروویو:

این نوع چشمی تحت تاثیر حواس ارتعاش خفاش هاست. توسط ارسال موج و نوع بازگشت ، تصویر محیط را شناسایی میکند. بنابراین هر نوع تغییری که این تصویررا از بین ببرد. از دیدگاه این چشمی، یک ورود غیرمجاز می باشد. پوشش این سنسور بسیار زیاد است. این مسئله موجب شده که چشمی ماکروویو نسبت به سایر سنسورها برتر باشد.

سنسور بیم خطی:

این چشمی  دارای خطوط نامرئی ست که می تواند حرکت افراد را تشخیص دهد. به همین دلیل به سنسور لیزری نیز معروف است. شیوع عمل این چشمی به گونه ای ست که سه یا چهار خط لیزری در محیط می تابد.توسط این خطوط از محیط حفاظت میکند. زمانی که انسان یا حیوانی از روی خطوط عبور کند. چشمی عمل کرده و آژیرفعال میشود. اگر حیوانی از خطوط عبور کند، میتواند ۲ خط را تحت تاثیر قرار دهد.اما برای انسان این موضوع با ۳ خط صورت می گیرد.از این چشمی بهتر است در بالکن ها،تراس ها و.. به طور کلی فضاهای باز استفاده کرد.

چشمی حرکتی وزنی دزدگیر:

این نوع چشمی به گونه ای ساخته شده است که به راحتی حضور انسان و یا حیوان را تشخیص می دهد. این چشمی بر اساس حجم موجود می تواند به راحتی همه چیز را آنالیز کند.چشمی وزنی دزدگیر انواع مختلفی دارد.این نوع از چشمی میتواند یکی از دو نوع بالا نیز باشد. در این چشمی  امکان سنجش میزان وزن وجود دارد. اکثرا برای حیوانات بین ۱۵ تا ۴۵ کیلوگرم در نظر گرفته میشود.

برای افرادی که در منزل خود حیوان خانگی دارند. همانطور که در بالا اشاره کردیم چشمی وزنی یک گزینه مناسب است. زیرا از آلارم های بی مورد جلوگیری میکند.

چشمی حساس به  نور:

یکسری از دزدگیرها مناسب استفاده برای روز هستند. برعکس یکسری از دزدگیرها فقط مناسب شب هستند. اما یکسری از دزدگیرهای پیشرفت نیز وجود دارند.این نوع  به شکل اتوماتیک برای شب و روز تنظیم می شوند. البته این برنامه ریزی ابتدا بر اساس کارایی لازم در زمان نصب انجام میشود. این نوع از چشمی دقیقا از نور تاثیر می پذیرد. شیوه کار آن به این شکل است که وقتی یک انعکاس نور دریافت کند به مرکز کنترل گزارش میدهد.

چشمی حساس به دما :

این نوع از چشمی دزدگیر به تغییرات دما عکس العمل نشان می دهند. حسگرهای این چشمی ها، حضور موجود در نزدیکی را تشخیص می دهند. سپس طبق برنامه ریزی که از قبل روی آنها انجام شده، گزارش می دهند.

چشمی دزدگیر حساس به ابعاد فیزیکی :

این چشمی  مانند چشم حشرات حساس است. تمامی تصاویر را به شکل لحظه ای ثبت می کند. از کوچک ترین تغییر در اجسام نمی گذرد و نسبت به همه عکس العمل نشان می دهد.

عکس العمل مرکز کنترل سیستم های دزدگیر چیست؟

نحوه عکس العمل مرکز کنترل در دو مرحله می باشد. ابتدا توسط سیم کارت پیامک ارسال میکند و یا تماس می گیرد. در مرحله بعد آژیرها را فعال میکند.منظور آژیر مرکزی دستگاه است.

چشمی دزدگیر چه مزیت هایی دارد؟

با توجه به مکانی که از چشمی  استفاده میکنیم مزیت های آن تفاوت دارد.مزیت هر نوع از چشمی دزدگیر به نور،صدا ، اجسام ، شرایط محیط و… فرق میکند. هر نوع  چشمی دزدگیر توانایی و ویژگی های مختص خود را دارد.

در مجموع ، چشمی ، در جهت هوشمندسازی و به طور کلی بالا بردن کارآیی سیستم امنیت نقش مهمی ایفا میکند. حتی در سیستم های اتفای حریق نیز چشمی نقش به سزایی دارد.